skip to Main Content
Ucuz Uçak Biletinden MENA Ve Güney Asya’nın En Büyük Fuarına: GITEX 2018

Ucuz Uçak Biletinden MENA ve Güney Asya’nın En Büyük Fuarına: GITEX 2018

Döviz kurundaki artış, ister istemez biz gezginleri ciddi anlamda etkiledi 🙂 Hal böyle olunca, ayrıntılı bir tatil planı yapmak yerine, uygun fiyatlı uçak bileti bulduğumuzda tatil fırsatı kollar olduk. Aslında Dubai maceramız da tam anlamıyla böyle başladı. Eylül ayında havalar soğumaya başladıkça, Pegasus’un indirimli uçak bileti haberi bir anda bizi sıcak denizlere inme fikrine itti. Katar mı, Dubai mi derken bir baktık ki MENA (MiddleEast and North Africa) ve Güney Asya bölgesinin en büyük teknoloji fuarı Dubai’de, tam da bizim bilet baktığımız tarih aralıklarında düzenlenecekmiş. O zaman neden tatili fırsata da çevirmiyoruz dedik, hemen uçak biletlerini aldık, fuar hazırlıklarına başladık.

GITEX, 38 yıldır düzenlenen bir teknoloji fuarı. Özellikle teknoloji üzerine ciddi yatırımlar ve çalışmalar yapan bir eyalet olan Dubai’de düzenlenmesi de etkinliğe daha da bir çekicilik katmaktadır. Tüm dünyadan katılımcıların ve sektördeki önemli isimlerin de olduğu fuar, 1 hafta sürdüğü için “tech week”olarak adlandırılmakta. Ayrıca start-uplar için GITEX Future Stars adıyla ekstra bir etkinlik daha bulunmaktadır. Burada girişimler için yarışmalar düzenlenmekte, start-upların mentörlerle ve müşterilerle direk olarak bağlantı kurmalarını sağlayan meetinglere ev sahipliği yapılmaktadır.

Bu sene 14-18 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen etkinliğe biz de katıldık. İlk defa uluslararası bir fuara katıldığımız için ve işin biraz da işleyişini görmek için GITEX Future Stars etkinliğinde yer aldık. Yaklaşık 3 haftada hazırlandığımız fuar, bize gitmeden deneyim kattı aslında. 3 hafta gibi kısa bir sürede neler yapılır, insan, limitlerini nasıl zorlar görmüş olduk 🙂 Tabiri caizse gece gündüz çalıştık. 3 ürünle -Menulity, Montask, Goldyrobe- fuarda yerimizi aldık. Özellikle Augmented Reality teknolojisi ile hazırladığımız Menulity uygulaması, fuarda oldukça ilgi topladı. Hatta CNN International kanalı, uygulamamızı programlarında tanıttılar.

CNN International Menulity uygulamamızı tanıtırken

4 gün süren Gitex Future Stars etkinliğinin bize en büyük katkısı, Körfez bölgesinin aslında teknolojiye aç olduğunu, Avrupa ve Amerika’daki pazara girme zorluğunun yanında, bu bölgedeki ulaşım kolaylığı ve ihtiyaç sebebiyle bu bölgenin mutlaka müşteri listesine konulması gerektiğini görmemiz oldu. Politik ilişkiler ister istemez bu bölgelerdeki alışverişi olumsuz etkilese de, Arapların bize bakış açısı bir noktadan sonra kırılabiliyor. Döviz artışı sebebiyle ülkemizdeki iş gücü fiyatlarının ucuzlaması bizi, tercih edilebilir hale getiriyor. Fakat fuar boyunca da fark ettiğimiz, bu bölgede de Hintli yazılımcılar çok yoğunlukta olduğu ve çok ucuza iş yaptıkları için bizi zor durumda bırakmaları.

Fuarın değerlendirmesini yaparsak, Future Stars tarafında start-uplar olduğu için feyzalma açısından çok yararlı olduğunu söyleyemeyeceğim. Ayrıca burada biraz kendi vatandaşlarına pozitif ayrımcılık yaptıklarını da gözlemledik. Fuara gelen ziyaretçiler de özellikle BAE’li ya da Suudi Arabistan’lı firmalara öncelik veriyorlar. Fakat Tech Week tarafında büyük oyuncular, bu sebeple de daha efektif katılımcılar yer aldığı için yeni teknolojilerle ilgili fikir üretme aşamasında güzel şeyler çıkabileceğini ve daha sağlıklı müşteriler kazanılabileceğini düşünüyorum. Seneye tekrar katılmayı ve bu sefer Tech Week tarafında yer almayı planlıyoruz.

Ek 1: Dubai’ye tatil amaçlı gitsek de bütün eforumuzu fuara verdiğimizden yorgun bir şekilde döndük. Neyse, maksat hava değişikliği 🙂

Ek 2: Ürünlerimiz için web sitelerini inceleyebilirsiniz:

www.menulity.com

www.montask.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir